Výkladového stanovisko k zákazu a omezení sportovní činnosti – částečné uvolnění zákazů

8. 4. 2021

Aktualizace článku ze dne 8. dubna 2021

v návaznosti na Mimořádné opatření ze dne 6. 4. 2021 č. j.  MZDR 14601/2021-1/MIN/KAN, kterým došlo k omezení obchodu a služeb s účinností od 12. 4. 2021 (dále jen „MO služby“), a Mimořádné opatření ze dne 6. 4. 2021 č. j.  MZDR 15757/2020-47/MIN/KAN, kterým došlo ke stanovení podmínek užívání ochrany dýchacích cest s účinností od 12. 4. 2021 (dále jen „MO roušky“) sdělujeme Výkladové stanovisko JUDr. Daniela Viduny, LL.M. ve vztahu k činnostem České unie sportu, z. s.

V návaznosti na shora uvedená mimořádná opatření MZČR došlo k úpravě omezení souvisejících se sportem, a to zásadním způsobem, jelikož došlo k částečnému rozvolnění především organizovaného amatérského sportu.

Na základě MO služby a MO roušky dochází s účinností od 12. 4. 2021 00:00 hodin do odvolání k níže uvedeným omezením.

Dle čl. I odst. 5 písm. b) MO služby platí, že se omezuje provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech staveb (např. tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení) a vnitřních prostor venkovních sportovišť, tanečních studií, posiloven a fitness center tak, že se v nich zakazuje přítomnost veřejnosti, s výjimkou:

i)   sportovní činnosti ve školách nebo školských zařízeních a vysokých školách, kde to mimořádná opatření umožňují,

ii)   sportovní přípravy, kterou provádí osoby v rámci výkonu zaměstnání, výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti jako přípravu pro sportovní akce konané v rámci soutěží organizovaných sportovními svazy, a sportovních akcí, které nejsou zakázány.

Dále je pak v čl. I odst. 16 MO služby stanoveno, že se zakazují spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, oslavy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 20 osob, které se konají převážně ve venkovních prostorech, nebo 10 osob, koná-li se akce převážně ve vnitřních prostorech staveb, není-li v tomto mimořádném opatření stanoveno jinak a s výjimkou účasti na svatbě, prohlášení osob o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a pohřbu, kterých se v případě vnitřních prostor může účastnit nejvýše 15 osob; tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají na základě zákona, a na shromáždění konaná podle zákona č. 84/1990 Sb., oprávu shromažďovacím, ve znění pozdějších předpisů; Ministerstvo zdravotnictví je oprávněno stanovit závazné hygienicko-epidemiologické podmínky pro hromadné akce jinak tímto mimořádným opatření zakázané, při jejichž dodržení je dovoleno je z důvodů zřetele hodných konat, a to jedná-li se o akce v důležitém státním zájmu nebo významná sportovní utkání nebo soutěže,

Vzhledem k charakteru sportovního prostředí, kdy sportovní organizace mají v naprosté většině povahu spolků, jsem tedy přesvědčen, že ze shora uvedené textace MO služby vyplývá následující.

  1. Profesionální sport (sport vykonávaný osobami v rámci výkonu zaměstnání, výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti) je umožněn ve vnitřních i venkovních sportovištích, a to bez stanoveného limitu společně sportujících osob.
    Organizovaný sport (amatérský) je umožněn vzhledem ke spolkové povaze naprosté většiny sportovních klubů v počtu max. 20 osob na venkovních sportovištích, resp. max. 10 osob na vnitřních sportovištích. Sportovní činnost je v takovém případě vykonávána členy těchto spolků. V případě vnitřních sportovišť pak platí, že spolky (jejich členové) mohou takovou činnost vykonávat výhradně na sportovištích, jejichž jsou tyto spolky přímými provozovateli, neboť v ostatních případech (např. hodinový pronájem školní tělocvičny) mohou být považováni (ve vztahu k provozovateli sportoviště) za „veřejnost“.
  2. Neorganizovaný sport (hobby sport) je umožněn výhradně na venkovních sportovištích v počtu max. 20 osob. Sportovní činnost na vnitřních sportovištích takovým osobám není umožněna, neboť splňují parametry pojmu „veřejnost“ ve smyslu čl. I odst. 5 písm. b) MO služby.

 

Umožnění organizovaného sportu (amatérského) sportu na vnitřních sportovištích pak dovozuji jednak z kombinace čl. I odst. 5 písm. b) MO služby a čl. I odst. 16 MO služby, kdy členové spolku nemohou být v případě vnitřních sportovišť provozovaných takovým spolkem považování za „veřejnost“ a současně s přihlédnutím ke znění čl. I odst. 3 písm. w) MO roušky, dle kterého jsou z obecné povinnosti užívat ochranu dýchacích cest vyjmuti sportovci nebo cvičící osoby:

i.   v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod. včetně běhu a jízdy na kole ve venkovních prostorecha to za podmínky, že se nachází alespoň 2 metry od jiné osoby, nejedná-li se o členy domácnosti, (Podtržená část zůstala dle mého názoru v textu z předchozího mimořádného opatření a nedává s přihlédnutím k aktuálnímu znění nových mimořádných opatření smysl. Lze předpokládat, že může sportovat až 20 osob společně, přičemž lze předpokládat povinnost testování obdobně jako bodě iii. níže)

ii.   ve vnitřních i venkovních prostorech, jedná-li se o osoby v době sportovní činnosti a přípravy na ni konané v rámci soutěží organizovaných sportovními svazy, pokud konají tyto sportovní činnosti v rámci výkonu zaměstnání, výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti; toto obdobně platí pro osoby trenérů a rozhodčích účastnících se těchto činností,

iii.   ve vnitřních prostorech, jedná-li se o osoby v době sportovní činnosti a přípravy na ni konané v rámci soutěží organizovaných sportovními svazykterá pro ně není výkonem zaměstnání či podnikatelské činnosti, pokud sportovec či sportovci v případě individuálních sportů, nebo všichni členové týmu v rámci kolektivních sportů, absolvovali s negativním výsledkem RT-PCR na přítomnost viru SARSCoV-2 nebo antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2, který není starší 48 hodin, toto neplatí v případě, že se jedná o pravidelnou a dlouhodobě probíhající sportovní činnost či přípravu na ni v rozsahu alespoň dvakrát týdně, kdy je třeba absolvovat pravidelné vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo jeho antigenu v intervalu nejdéle jednou za 5 dní; toto obdobně platí pro osoby trenérů a rozhodčích účastnících se těchto činností,

Z výše uvedeného je tedy patrné, že předmětná mimořádná opatření předpokládají výkon sportovní činnost na vnitřních sportovištích i ze strany sportovců (pro které se nejedná o výdělečnou činnost) připravujících se na sportovní soutěže organizované sportovními svazy, což je tedy výše uvedená kategorie – Organizovaný sport (amatérský).

 

Závěry:

  1. Profesionální sportovci mohou vykonávat svou činnost na vnitřních i venkovních sportovištích v rámci přípravy na sportovní soutěže organizované národními sportovními svazy nebo na akce povolené Ministerstvem zdravotnictví, a to bez limitu počtu společně sportujících osob.
  2. Samotné konání sportovních soutěží a sportovních utkání podléhá povolení ze strany Ministerstva zdravotnictví, které stanovuje hygienicko-epidemiologické podmínky pro jejich konání. O povolení se doporučuje žádat prostřednictvím Národní sportovní agentury.
  3. Profesionálním sportovcem je každý, pro koho je sportovní činnost výdělečnou činností na základě smluvního vztahu (pracovněprávní i OSVČ).
  4. Amatérští organizovaní sportovci mohou v rámci spolkové činnosti sportovat na venkovních sportovištích v maximálním počtu 20 osob a na vnitřních sportovištích (spolkem přímo provozovaných) v maximálním počtu 10 osob.
  5. Za dodržení podmínek stanovených čl. I odst. 18 a 19 MO služby lze nadále konat zasedání orgánů právnických osob vč. voleb (ochrana dýchacích cest, rozestupy, testování).
  6. Bazény jsou pro veřejnost uzavřeny. Z hlediska organizovaného amatérského sportu platí dle mého názoru stejný režim jako pro ostatní vnitřní sportoviště.
  7. Výjimka z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest platí pro amatérské sportovce ve venkovních prostorech, a to za podmínky, že se nachází alespoň 2 metry od jiné osoby, nejedná-li se o členy domácnosti. (Podtržená část zůstala dle mého názoru v textu z předchozího mimořádného opatření a nedává s přihlédnutím k aktuálnímu znění nových mimořádných opatření smysl. Dle mého názoru může sportovat až 20 osob společně bez ochrany dýchacích cest, přičemž lze předpokládat povinnost testování obdobně jako v případě vnitřních sportovišť).
  8. Výjimka z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest platí pro profesionální sportovce na vnitřních i venkovních sportovištích.
  9. Výjimka z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest platí pro amatérské sportovce (organizované) na vnitřních sportovištích pouze za podmínky pravidelného testování.

 

Zákaz vstupu do zemí s extrémním rizikem nákazy COVID-19

Upozorňujeme na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 30.3.2021, které zakazuje počínaje dnem 12.4.2021 vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy COVID-19.

Ostatní informace k výjezdu do a návratu ze zahraničí najdete zde: Seznam zemí podle míry rizika nákazy